fbpx

Wypalenie wyświetlacza

14 mar, 2023

Wypalenie wyświetlacza może spotkać użytkowników smartfonów z wyświetlaczami OLED i AMOLED. Czy możesz naprawić tak uszkodzony wyświetlacz samodzielnie? Czy możesz jakoś temu zapobiec?
Przeczytaj poniższy blog, a może uchronisz się przed wymianą wyświetlacza!

1. Czym jest wypalanie wyświetlacza?

2. Co może przyczynić się do wypalenia wyświetlacza?

3. Co zrobić, gdy zauważymy wypalenie wyświetlacza na naszym smartfonie?

4. Jak zapobiegać wypaleniu wyświetlacza?

Wypalenie wyświetlacza to szczątkowy obraz na ekranie spowodowany długim wyświetlaniem tego samego obrazu. Zawieszenie się części ekranu na obrazie, ikonie czy napisie, który nie powinien być aktualnie wyświetlany może być uciążliwą usterką.
Niestety może się to wydarzyć na skutek regularnego używania niektórych pikseli częściej niż innych. Wypalenie na ekranie nie zdarza się często, ale warto wiedzieć jak wtedy zadziałać by nie spisywać swojego telefonu na straty.
Poniżej przedstawiamy przykładowe zdjęcia ilustrujące wypalenie wyświetlacza.

2. Co może przyczynić się do wypalenia wyświetlacza?

Długotrwałe używanie smartfonu z zatrzymanym obrazem bez żadnych przerw zwiększa prawdopodobieństwo wypalenia wyświetlacza. Ryzyko tej usterki wzrasta też, gdy zdjęcia, filmy czy gry wyświetlane są w wysokiej rozdzielczości i z wysokimpoziomem jasności.


3. Co zrobić, gdy zauważymy wypalenie wyświetlacza na naszym smartfonie?

Przy pierwszych oznakach wypalonego wyświetlacza należy:
– wygasić ekran, a najlepiej wyłączyć telefon na przynajmniej godzinę. Jeśli wypalenie nie było poważne to wszystko powinno wrócić do normy.
– gdy po wykonaniu punktu pierwszego nadal mamy problem polecamy spróbować funkcji odwrócenia kolorów. Znajdziemy ją w ustawieniach telefonu, a następnie w ustawieniach wyświetlania gdzie powinna być opcja  „odwróć kolory”. Włączenie tego trybu na urządzeniu na jakiś czas może pomóc.
– innym rozwiązaniem są aplikacje dedykowane temu problemowi. Aplikacje te skanują ekran, wyszukują popsute piksele i starają się cofnąć ich uszkodzenia. Wiele z nich jest możesz pobrać za darmo w SklepPlay czy AppStore. Można je wyszukać pod hasłem „wypalony wyświetlacz” lub „dead pixels”.
– ostatnim sposobem jest dłuższe wyświetlanie filmów z całą paletą kolorów na całym obrzeże wyświetlacza. Można je znaleźć na YouTube pod hasłem „PixelRefresh”. Przyspieszenie szybkości odtwarzania tych filmów, może również pomóc.

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pozbył się usterki niesyty będzie konieczna wymiana wyświetlacza. Informację na ten temat możesz znaleźć pod tym linkiem w innym naszym wpisie.

Natomiast, gdy któryś z proponowanych przez nas sposobów naprawi twój wypalony wyświetlacz to gratulujemy! Lecz jednocześnie przypinamy, że od teraz musisz pamiętać o zastosowaniu się do wskazówek, by zapobiec kolejnej takiej sytuacji.

4. Jak zapobiegać wypaleniu wyświetlacza?

Wiele nowoczesnych smartfonów ma zabezpieczenia już w oprogramowaniu, by zapobiegać wypaleniu wyświetlacza. Przykładem jest zmiana położenia zegara na wygaszaczy ekranu czy automatyczna regulacja jasności. Samodzielnie możesz również zapobiegać wypaleniu wyświetlacza, w tym celu należy:

ustawić jasność ekranu na niższym poziomie na stałe co będzie również korzystne dla wzroku
zmienić ustawienia wygaszenia ekranu na krótkie (1-2 min) i zawsze wygaszać ekran, gdy z niego nie korzystamy
regularne zmieniaj tapety na głównym ekranie najlepiej w ciemnych odcieniach oraz motywy klawiatury
– włącz też tryb/ interfejs na ciemny na telefonie i w aplikacjach, z których często korzystasz np. Instagram.

 Powyższe wskazówki zapobiegną wypaleniu wyświetlacza, ale i dodatkowozmniejszą zużycie baterii, więc warto się do nich stosować.

Sprawdź pozostałe artykuły

0 komentarzy

Wyślij komentarz