fbpx

iPhone 14 vs 13 porównanie

20 lut, 2023

Co ma do zaoferowania najnowsza generacja smartfonów iPhone 14? Na pierwszy rzut oka porównując iPhone 13 vs 14 można powiedzieć, że niewiele. Ten sam typ ekranu, identyczny rozmiar i design urządzenia mogą nie zachęcić do kupna najnowszego modelu smartfonu. Jednak, gdy przyjrzymy się komponentom i nowym funkcjom możemy dostrzec sporo nowości.

Spis treści:

1. Dostępne modele

2. Aparaty i nagrywanie filmów

3. Procesor i grafika

4. Bateria

5. Ekran

6. Nowe Funkcje iPhona 14

1. Dostępne modele

Złą informacją dla miłośników małych telefonów, jest brak najnowszego modelu w wersji mini. Zamiast tego producent dodał wersję „Plus”, która sprawdzi się dla osób lubiących podstawowy model iPhone 14, ale z większym ekranem.

2. Aparat i nagrywanie filmów

Podstawowe modele telefonów obu generacji różnią się jedynie kilkoma funkcjami pod względem aparatów. Lecz miłym zaskoczeniem jest wiele zmian w wersji Pro i Pro Max, które na pewno spodobają się miłośnikom zdjęć.

Nadal w wersji 14 i 14 Plus mamy dwa obiektywy 12 MP, ale możemy robić lepszej jakości zdjęcia. Wszystko dzięki nowym rozwiązaniom:

– „Photonic Engine” – oprogramowanie, które umożliwia robienie zdjęć dobrej jakości przy słabym oświetleniu.

autofocus – szybciej złapiemy ostrość zdjęć robionych zarówno tylną jak i przednią kamerką. Nowością jest również możliwość nagrywania trybem filmowym w jakość 4K HDR we wszystkich modelach iPhona 14. Dodatkowo nagrywanie filmów wzbogacono o „tryb akcji” co pozwala minimalizować drgania, gdy nagrywamy w ruchu.

 

Miłośnicy fotografowania na pewno będą zadowoleni jeszcze większymi możliwościami aparatów w iPhone 14 Pro i iPhone14 Pro Max. Mamy tutaj znaczny skok rozdzielczości w wersjach PRO z 12 MP w 13 generacji, aż do 48 MP w 14 generacji!  Powierzchnia matrycy głównego aparatu zwiększyła się o 65% w porównaniu z modelami iPhone 13 Pro. Umożliwia to robienie zdjęć z efektem naturalnego rozmycia tła oraz uzyskanie lepszej jakości obrazu w słabym świetle. W wersjach Pro iPhone 14 jest też dostępny adaptacyjny flesz True Tone.

 

3. Procesor i grafika

 

Teoretycznie iPhone 13 i iPhone 14 mają ten sam procesor A15, ale czy to dokładnie ten sam układ? Procesor w iPhonie 14 bardziej przypomina ten z iPhone’a 13 Pro dzięki dodatkowemu rdzeniowi w procesorze graficznym. Oprócz tego układ A15 iPhone’a 14 korzysta z wewnętrznych zmian, które Apple wprowadził, aby rozpraszać ciepło w telefonie. Zmniejsza to ryzyko przeciążenia procesora. Więc, pomimo że mamy ten sam procesor A15 w obu smartfonach to działa on lepiej w iPhonie 14 niż iPhonie 13.

    Najnowszy, szybszy i sprawniejszy procesor A16 występuje tylko w iPhone 14 Pro i Phone 14 Pro Max.

Dodatkowy rdzeń w układzie graficznym (GPU) docenimy w grach i podczas używania aplikacji intensywnie korzystających z grafiki. Układ graficzny zwiększył aż o 50% swoją przepustowość pamięci co upłynnia granie w gry ze złożoną grafiką.

4. Bateria

Porównując pojemność baterii iPhone 13 vs 14 niestety nie zauważymy oszałamiającej różnicy. Najnowsze smartfony nieznacznie zwiększyły pojemność sowich baterii. Jedynie iPhone 14 Plus i iPhone 14 Pro Max pozytywnie zaskakują wydajnością baterii co widać w poniższym porównaniu.

 

 

 5. Ekran

Użytkowanie iPhona 14 Pro (Max) będzie znacznie wygodniejsze, gdyż podwyższono jasność szczytową ekranu do 2000 nitów. Skutkuje to bardzo dobrą widocznością tego co wyświetla się na smartfonie nawet, gdy na ekran padają promienie słoneczne. Różnicę dostrzeżmy szczególnie w plenerze.

 

6. Nowe funkcje iPhone 14

Dynamiczna wyspa

Zamiast notcha’a (czarnego paska na górze ekranu z kamerką i czujnikami) smartfony 14 generacji zyskały interaktywną wyspę. Daje ona dostęp do najważniejszych informacji z obecnie używanych aplikacji oraz do interaktywnych widżetów. Zobaczymy na niej czego obecnie słuchamy, komunikaty wiadomości, informacje z nawigacji, komunikat o podłączeniu słuchawek i wiele innych.

Może jakieś 1-3 zdjęcia  jak ona wygląda na telefonie?

Funkcja wykrywania wypadków

Umożliwia ona wykrycie przez iPhone wypadku samochodowego i wezwanie pomocy ratunkowej na podstawie aktualnej lokalizacji.  Można tą funkcję wyłączyć lub ograniczyć jej dostęp do nawigacji. Niestety wykrywanie wypadków przez telefon nie jest idealne. Zanotowano przypadki wykrycia wypadku przez tą funkcję, gdy np. jechano kolejką górską czy gwałtownie zahamowano jadąc autem. Dlatego gdy używamy tej funkcji jadąc autem najlepiej zawsze mieć telefon w zasięgu wzroku, by uniknąć niepotrzebnego wezwania służb.

Always on Display

Czyli zawsze włączony ekran blokady, o którym więcej możecie przeczytać na naszym wpisie dedykowanym tej funcji: https://szybeczka.pl/always-on-display-informacje/

 

Sprawdź pozostałe artykuły

0 komentarzy

Wyślij komentarz