fbpx

Smartfon zimą – czyli jak dbać o telefon podczas mrozów?

25 sty, 2024

Smartfon zimą – czyli jak dbać o telefon podczas mrozów?

 

Czy zdażyło Ci się zauważyć wolniejsze działanie smartfonu zimą lub wyłączenie się telefonu przy minusowych temperaturach?

Smartfon zimą musi być dobrze zabezpieczony przed niskimi temperaturami i wilgocią, która może dostać się do telefonu w postaci śniegu lub deszczu. Dlatego poniżej opiszemy, jak dbać o smartfon w trakcie najzimniejszej pory roku.

 1. Dlaczego smartfon źle reaguje ma zimno?
 2. Co może przytrafić się smartfonowi zimą?
 3. Jak bezpiecznie użytkować smartfonu zimą?

 

 1. Dlaczego smartfon źle reaguje ma zimno?

 Smartfony najlepiej działają w  temperaturze od 0°C do 35°C. Dlatego zimą , przy minusowych temperaturach mamy problem z telefonami. Po powrocie urządzenia do odpowiedniej temperatury jego wszystkie funkcje powinny wrócić do normy.

 

 1. Co może przytrafić się smart fonowi zimą?


Spadek pojemności baterii

Baterie litowo-jonowe mają wiele plusów, jednakże w niskich temperaturach przewodnictwo w baterii zmniejsza się i napięcie w akumulatorze spada. Dlatego smartfon zimą może się wyłączyć, znacznie obniży się poziom baterii lub zmaleje wydajność telefonu.

Uszkodzenie wyświetlacza

Szkło w niskich temperaturach zmniejsza swoją gęstość i jest podatne na uszkodzenia. W wyniku skoków temperatury może dojść do uszkodzenia ekranu . Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy odkładamy chłodny telefon po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Wtedy nawet niewielkie uderzenie może uszkodzić ekran telefonu.

Zawilgocenie smartfona

Bez wątpienia zdarzyło Ci się użyć swojego telefonu, gdy pada śnieg lub deszcz.

Gdy zaobserwujesz, że twój ekran słabiej reaguje na dotyk lub aparat robi zamazane zdjęcia  to zgłoś się do serwisu. To częste objawy zawilgoconego telefonu, których nie należy bagatelizować.

Wilgoć może się  dostać do telefonu i stopniowo doprowadzić  do korozji  i zaburzyć działanie telefonu.

 

 1. Jak bezpiecznie użytkować smartfonu zimą.

   

 • Trzymaj telefon blisko ciała

Najlepiej chować smartfon zimą do wewnętrznej kieszeni kurtki, gdzie telefon będzie mógł utrzymać odpowiednią temperaturę dzięki ciepłu Twojego ciała.

 • Etui lub wodoszczelny pokrowiec

Etui opóźni trochę wychłodzenie telefonu. Dostępne są również wodoszczelne etui na telefon. Z pewnością sprawdzą się dla osób, które często przebywają na zewnątrz i mogą upuścić telefon w kałużę lub śnieg.

 • Rękawice do ekranów dotykowych

Odpowiednie rękawice przede wszystkim zapewniają ciepło Twoim dłoniom i sprawiają, że użytkowanie smartfonu zimą jest przyjemne. Dodatkowo Twoje ciepłe dłonie zapewnią dobrą temperaturę telefonowi.

 • Powerbank

Zawsze warto mieć naładowany powerbank zimą na wypadek nagłego wyłączenia się telefonu przez mróz.

 Pamiętaj, aby najpierw ocieplić smartfon w jakimś pomieszczeniu prze parę minut zanim przystąpisz do ładowania!

 

Powerbanki, etui i inne akcesoria znajdziesz w naszych lokalach Szybeczka.pl!

Sprawdź pozostałe artykuły

0 komentarzy

Wyślij komentarz