fbpx

Co zrobić z telefonem którego nie używam?

21 mar, 2021

Nie włącza się, krótko trzyma bateria, posiada rozbitą tylko szybkę?

W tym artykule przedstawię przykłady jak można go jeszcze wykorzystać.

Wewnątrz każdego sprzętu elektronicznego znajduje się wiele szkodliwych substancji, które po wyrzuceniu urządzenia na śmietnik, mogą zatruć środowisko. Z kolei do produkcji niektórych podzespołów wykorzystuje się drogie i rzadkie surowce – na przykład platynę czy złoto. Z tych dwóch powodów każdy nieużywany sprzęt powinien zostać poddany recyklingowi.

Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna i stare urządzenia lądują na wysypiskach.

Co może zrobić każdy z nas, aby to zmienić? Odpowiedź jest bardzo prosta – naprawić stary, nieużywany sprzęt lub znaleźć dla niego nowe zastosowanie.

Nie wyrzucaj – naprawiaj, nie wyrzucaj – oddaj do utylizacji!

Kiedyś z jednego telefonu korzystało się przez znacznie dłuższy czas, niż obecnie. Teraz, ze względu na coraz niższe ceny elektroniki i stereotyp, że sprzętu nie opłaca się naprawiać, chętniej kupujemy nowe modele. A jeśli spojrzeć na problem szerzej, to korzystanie z usług serwisów pozwala nie tylko wydłużyć czas korzystania z jednego urządzenia, ale także pozwala ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

„Serwisy sprzętu elektronicznego wykorzystują metody, które pozwalają na wykonywanie niedrogich i profesjonalnych napraw. Zamiast wymieniać cały wyświetlacz możemy wymienić tylko samą pękniętą szybkę. Niskim kosztem telefon będzie wyglądał jak nowy.” – Marcin menager serwisu Szybeczka.pl

Wykorzystaj stare podzespoły nieużywany sprzęt

Nawet jeżeli telefon się zepsuł, zawsze można wykorzystać to co z niego zostało. Części i podzespoły które nie uległy uszkodzeniu można śmiało wykorzystać do naprawy innego uszkodzonego telefonu.

Zamień telefon w pilota do telewizora

Możliwość instalacji nowych aplikacji nawet na starszych telefonach daje niemal nieograniczone możliwości do ich alternatywnego zastosowania. Nieużywany telefon może służyć jako pilot do telewizora korzystając z aplikacji:

Zamień telefon w kamerę

źródło: Sklep Google Play

Możesz wykorzystać swój telefon jako kamera np. dla dziecka przy łóżeczku. Aparaty w telefonach powyżej 2015 roku posiadały aparat przynajmniej 5 Mpx co daje lepsze wyniki niż niejedna kamera. Oto lista aplikacji która pozwala wykorzystać Twój telefon jako kamerę do monitorowania rzeczy:

  1. Dormi Niania
  2. Baby Cam
  3. Polska aplikacja BabbySitter

Zamień telefon w radio

Źródłu: https://www.facebook.com/TuneIn

W każdym telefonie mam głośnik. Po co kupować nowe radio z super głośnikami skoro bardzo często głośnik w naszym urządzeniu jest w 100% wystarczający do słuchania muzyki. Dodatkowo możemy w różny sposób wykorzystać nasz telefon.

  1. Podłączamy słuchawki i jeśli nasz telefon posiada taką możliwość korzystamy z radia FM
  2. Ściągamy jedną z aplikacji mobilnych typu
  3. TuneIn radio
  4. Last FM
  5. Radio FM

Zamień telefon w router wifi

Tutaj proces jest zdecydowanie łatwiejszy gdyż każde urządzenie posiada w sobie możliwość udostępnienia internetu jako hotspot. Wystarczy że znajduję się w nim karta.

Niektóre z nowych urządzeń posiadają również dostęp do możliwości przesłania dalej sieci wifi z która są podłączone. Niestety nie każdy model telefonu posiada tą funkcję.

Pamiętaj o recyklingu nieużywanego sprzętu

Wszystkie telefony jakie wysyłają do nas klienci możemy naprawić. Są niestety pojedyncze przypadki, kiedy przywrócenie sprzętu do życia jest nieopłacalne i jedynym rozwiązaniem jest jego utylizacja.

Wtedy musimy pamiętać o zakazie wyrzucania urządzeń do zwykłego kosza, za którego złamanie grozi grzywna do 5000 zł. Zepsutą elektronikę można wyrzucić tylko w przeznaczonych do tego miejscach, przekazać do punktu zbiórki elektrośmieci lub zostawić w sklepie, gdy kupujemy nowe urządzenie.

Jeśli cena naprawy przesłanego telefonu, tabletu lub laptopa przewyższa wartość urządzenia, to na życzenie klienta możemy zająć się jego utylizacją.

Recykling pozwala nie tylko uniknąć grzywny, ale również wyeliminować zagrożenie zatrucia środowiska szkodliwymi substancjami. Co więcej, pozwala też odzyskać cenne surowce użyte do produkcji urządzeń elektronicznych.

Sprawdź pozostałe artykuły

0 komentarzy

Wyślij komentarz