fbpx

10 wskazówek jak chronić swoje oczy przed ekranem monitora

8 lis, 2020

Galopujący postęp technologiczny i niezwykła komercjalizacja rynku nowoczesnych technologii doprowadziła do tego, że ze wszystkich stron jesteśmy otoczeni ekranami.

Cały ten czas nasze oczy narażone są na szereg negatywnych czynników powodujących ich zmęczenie lub uszkodzenie. Tym bardziej, jeśli przed ekranem monitorów spędzamy czas zarówno w pracy jak i w domu.  Po funkcjonowaniu w ten sposób przez dłuższy czas zauważysz coraz częstsze zmęczenie oczu, rozmycie obrazu, pogorszenie wzroku oraz suchość oczu prowadząca do zapaleń i zakażeń.

Jak chronić oczy przed ekranami?

Aby chronić oczy przed ekranem cyfrowym, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

1. Postępuj zgodnie z zasadą 20-20-20

Zasada 20-20-20 jest prostym ćwiczeniem oka. To właściwie odpowiednik dobrego spędzenia przerwy w pracy dla naszego oka. Metoda polega na tym, by co 20 minut wpatrywać się przez 20 sekund w obiekt oddalony o ok. 20 metrów. 

Dzięki temu Twoje oko będzie lepiej przygotowane do pracy i bardziej wypoczęte, a co za tym idzie – zdrowsze.

Ćwiczenie to pozwala na rozluźnienie mięśni wokół oka. Dzięki temu lepiej zniesiesz wpatrywanie się w ekran monitora.

jak chronić oczy

2. Mrugaj często

Łzy nie tylko pozwalają nawilżyć oko i pozbyć się większych zanieczyszczeń. Są również odpowiedzialne za ochronę antybakteryjną oka. Pracując w skupieniu przed ekranem często zapominamy o mruganiu i w praktyce mrugamy o wiele rzadziej. Dobrze jest zatem wyrobić sobie nawyk częstego mrugania w pracy przed ekranem.

Lepsze nawilżenie oka zmniejszy szanse wystąpienia zakażeń i będzie z pewnością bardziej komfortowe. Staraj się mrugać jak najczęściej! Najlepiej jest mrugać 15-20 razy na minutę kiedy siedzimy przed ekranem. Naturalnie musimy mrugać tylko 2 razy na minutę, jednak ekrany są wyjątkowo nieprzyjemne dla oka jako, że emitują światło, a nie je odbijają.

3. Dostosuj kolor i jasność ekranu

Regulacja jasności ekranu pozwoli Ci na dostosowanie ekranu tak by ten nie był zbyt jasny. Zmiana sprektum kolorów w stronę żółtego zamiast niebieskiego też jest dobrym pomysłem. Zarówno efekt wizualny jak i praktyczne zastosowanie przypomina okulary przeciwsłoneczne. Chodzi o zmniejszenie natężenia światła i w efekcie mniejsze zmęczenie oka.

Możesz również włączyć tryb nocny co daje podobny efekt.

4. Nie zbliżaj twarzy do ekranu

Staraj się unikać sytuacji w których trzymasz ekran blisko twarzy. Dopasuj swoje stanowisko pracy i popracuj nad nawykami dotyczącymi pracy przy ekranie właśnie pod tym kontem, a osiągniesz wymierne korzyści w postaci zdrowych i wypoczętych oczu. Urządzenie powinno się znajdować ok. 50 cm od twarzy.

5. Rób częste przerwy

Pracując na komputerze nie tylko nasze oczy się szybko męczą. Całe nasze ciało jest przez cały czas w jednej pozycji, co w zasadzie nie jest dla naszych mięśni i stawów naturalne. Pracując przy biurku i przed komputerem powinniśmy robić sobie przerwy co najmniej raz na 2 godziny, W tym czasie postaraj się zapewnić sobie trochę świeżego powietrza albo przejdź się na krótki spacerek.

spacer

6. Zmniejsz odbicie słoneczne

Odbicie słoneczne jest efektem spowodowanym przez mocne słońce padające na ekran. Są to dla oka bardzo trudne warunki pracy. Powodują szybkie męczenie się oczu i są wyraźnie uciążliwe. Odbijające się światło słońca może być mocniejsze niż światło ekranu, co powoduje nie tylko trudności w widzeniu, ale też szybko męczy i wysusza oko.

7. Zainwestuj w lepszy monitor

Jeśli korzystasz jeszcze z monitora kineskopowego w technologii CRT to jak najszybciej zainwestuj w nowy monitor z technologii LED lub LCD. Stare ekrany monitorów są oparte na wyświetlaniu obrazu w pewnej częstotliwości co przypomina trochę patrzenie na taflę wody.

Aby chronić oczy przed silną diodą elektroluminescencyjną, zalecamy użycie w urządzeniu wyświetlacza LCD lub LED.

Diody LED lub LCD mają wyższe częstotliwości, dzięki czemu zmniejszają migotanie. Ze względu na niższe częstotliwości odświeżania i normalną konstrukcję ekranu monitory CRT są bardzo szkodliwe dla oczu i na dłuższą metę zalecamy używanie ekranu LCD lub LED.

sposoby jak chronić oczy

8. Wyeliminuj niebieskie światło by wiedzieć jak chronić oczy

Niebieskie światło to najbardziej niebezpieczne promienie dla oczu, a większość laptopów i urządzeń emituje niebieskie światło. Aby chronić oczy przed szkodliwym niebieskim światłem, załóż okulary blokujące niebieskie światło lub umieść blokadę niebieskiego światła na ekranie. Pomoże Ci to zachować zdrowe oko i zmniejszy ból spowodowany wysuszeniem spojówek.

9. Poświęć więcej czasu na ustawienie monitora

Wygodne zagospodarowanie przestrzeni na dokumenty i ekran to podstawa do zwiększenia komfortu w pracy. Ponieważ pracując na pełnym etacie spędzamy w pracy 8 godzin dziennie, wygodne stanowisko pracy szybko zacznie przynosić wymierne korzyści. Planując przestrzeń na biurku uwzględnij z jakiego konta będziesz najczęściej patrzył na dokumenty i w jakiej odległości jest monitor.

10. Użyj specjalistycznych okularów

Okulary te są specjalnie sugerowane przez okulistów, aby chronić oczy przed ekranami cyfrowymi.

Szkło przeciwodblaskowe może zoptymalizować widzenie podczas patrzenia na cyfrowy ekran przez dłuższy czas, a dostępne są również zaawansowane wersje, takie jak niebieskie soczewki, filtry światła itp.

Szybeczka.pl logo

Cały zespół Szybeczka.pl ma nadzieję, że Twoje oczy będą zawsze w najlepszej dyspozycji. Mamy nadzieję, że przedstawione tu wskazówki będą Ci służyć tak dobrze jak nam.

Pozdrawiamy!

Sprawdź pozostałe artykuły

0 komentarzy

Wyślij komentarz